1. ročník Hager Monobrand workshopu

Jeden strojek vládne všem:
Architekti na workshopu vybírali ze stovek designových kombinací vypínačů a zásuvek berker

 

Několik desítek architektů a interiérových designérů se sešlo 31. 3. 2022 v concept store MONOBRAND v pražském Karlíně na unikátním workshopu věnovaném vypínačům a zásuvkám berker. Setkání architektů se zástupci společnosti Hager (výrobcem vypínačů berker), a společnosti MONOBRAND jakožto jednoho z distributorů berker na českém trhu, se neslo ve znamení krásy a svobody. Krásu ztělesňují minimalistické nebo naopak nekonvenční tvary vypínačů berker a vysoce kvalitní materiály, použité při jejich výrobě. Svobodu při výběru nebo výměně vzhledu vypínačů pak garantuje jejich konstrukční provedení „one.platform“: jeden strojek pasuje pro všechny čtverhranné designové řady vypínačů berker a architekti, designéři nebo investoři pak mají nekonečnou škálu možností pro výběr finálního vzhledu vypínače v interiéru. Na úspěšném workshopu si každý z architektů sestavil svůj vlastní vypínač a vznikly nevšední barevné kombinace.

 

Historie vypínačů berker se začala psát již před více než sto lety a po celou tu dobu nesou tyto vypínače hrdě svůj punc „Made in Germany“. Bratři Berkerovi mají na svém kontě i několik průkopnických počinů v technologii domovních spínačů a během uplynulého století vyvinuli celou řadu vzhledů a designů. A protože i vypínače podléhají módě, většinu z dřívějších designových řad již najdete v umělecko-průmyslových muzeích. A jaké možnosti designu – tvarů a materiálů – přinesla značka berker do třetího tisíciletí?

 

„Z naší zkušenosti víme, že většina architektů od vypínače požaduje spíše precizní řemeslné zpracování než nápadný a v interiéru na sebe pozornost poutající vzhled,“ přibližuje Thomas Grund, generální ředitel společnosti Hager v České republice. „Z materiálů a barev proto nejčastěji prodáváme řady držící se spíše tradičního plastu a porcelánu a z barev převládají černá a bílá,“ dodává Thomas Grund. V sortimentu Hager najdete hned několik designových řad vypínačů, které tyto požadavky splňují. Základní ekonomická řada vypínačů berker S.1, vhodná především do komerčních objektů, představuje vzhledový standard v podobě decentního provedení z kvalitního plastu a základní barevnosti (černá, bílá a stříbrná). O něco zajímavějším dojmem mohou v interiéru působit vypínače řady berker K.1: ačkoliv opět v černé a bílé, můžete zde již volit mezi lesklým a matným plastovým provedením. Rovněž hmotově je tento vypínač robustnější a na zajímavosti mu dodává i netradiční obdélníkový tvar. „Pokud hledáme do interiéru poctivý, ale decentní a spíše nenápadný vypínač, mým favoritem jsou jednoznačně řady Q.1 a Q.3.“ nechává do své kuchyně nahlédnout Katrin Grund, zakladatelka a majitelka designového obchodu MONOBRAND. „Na vypínačích řad Q.1 a Q.3 se mi líbí jeden překvapivý moment. Ačkoliv jsou oba vyloženě tvarově i barevně nenápadné, černé nebo bílé čtverce se zaoblenými nebo ostrými rohy, přesto dokáží upoutat; a sice svým sametově hebkým povrchem. Každý dotek vypínače vás zas a znovu potěší,“ usmívá se Katrin Grund.

Mezi černo-bílými vypínači berker byste ale našli také dva naprosté skvosty: designové řady berker serie 1930 a berker serie 1930 Porzellan Made by Rosenthal. Tyto retro otočné kulaté vypínače z bakelitu nebo pravého porcelánu nezapřou svou inspiraci u prvních vypínačů ze 30. let 20. století. Přesto svou klasickou krásnou perfektně zapadnou nejen do historických a funkcionalistických interiérů, ale také do ryze moderních realizací. „V České republice se staly miláčkem architektů,“ dodává se smíchem Katrin Grund.

 

„Ačkoliv v posledních letech vládne interiérům minimalismus, který se projevuje i ve výběru spíše decentních vypínačů, společnost Hager má ale v portfoliu i materiálově, tvarově a barevně zajímavé vypínače,“ vysvětluje Thomas Grund. „Impozantně vypadají v realizacích např. vypínače z kovu nebo skla. Tyto ušlechtilé, poctivé a přitom nadčasové materiály najdete v řadách berker B.3 a B.7 nebo berker K.5. Vybírat můžete z nerezové oceli nebo hliníku – ať už v přírodní stříbrné barvě, nebo eloxovaného hliníku nejrůznějších barevných odstínů,“ dodává Thomas Grund. Samostatnou kapitolu tvoří kulaté vypínače berker serie glas. Jak již název napovídá, sází tato designová řada na čiré nebo mléčné sklo. V případě použití čirého skla vypínač téměř splývá s povrchem stěny a jako chameleon přebírá její „mimikry“. Skvěle vypadá na dřevě, kameni, betonové stěrce, surových cihlách nebo jakékoliv tapetě.

 

Kdo si chce v interiéru vyloženě zaexperimentovat a pohrát si s barvami, netradičními materiály a nebo zajímavým tvarem vypínačů, má u společnosti Hager na výběr hned z několika designových řad. Nejen vysoce kvalitní plast používaný v automobilovém průmyslu, ale také sklo, beton, kovy nebo dřevo – to jsou materiály, ze kterých můžete vybírat rámečky u řady berker Q.7. Tento vypínač je navíc největším ze všech berker vypínačů a svými impozantními rozměry na sebe poutá zaslouženou pozornost. Ještě o krůček dál v materiálové škále zacházejí rámečky řady berker R.1 a přidávají akryl v zářivé červené a oranžové barvě nebo dokonce kůži. Vypínače berker řad R.1 a také barevně umírněnější „sestry“ berker R.3 přitahují v interiéru pohled ještě jedním designovým prvkem: svým neotřelým tvarem klapky, která je kulatá. Ve výsledku tak máte před sebou rebelský vypínač v podobě kruhu uprostřed čtverce. „Vypínače berker R.1, berker R.3 a ještě jejich kulatá alternativa berker R.classic jsou nejmladšími designy v našem portfoliu a nezapřou v sobě ducha mileniála,“ usmívá se Thomas Grund a dodává: „Jsme hrdí na to, že naše vypínače berker, o kterých my s pýchou tvrdíme, že jsou nejkrásnější na světě, sbírají designová ocenění již více než 100 let.“

 

Všechny designy vypínačů berker si můžete prohlédnout a nejlépe i vyzkoušet, která kombinace bude pro vás ta pravá, na adrese www.hagerkonfigurator.cz